Marmaray BC1 Kapsamındaki NATM Tünel İnşaatı

Marmaray Tüneli, Türkiye'nin İstanbul şehrinde, İstanbul Boğazı'nın altında yer alan demiryolu tünelidir. Avrupa yakasındaki Kazlıçeşme ile Anadolu yakasındaki Ayrılıkçeşme'yi birbirine bağlar. Dünyanın en derin batırma tüp tünelidir. 29 Ekim 2013 tarihinde Marmaray banliyö tren hattı ile birlikte hizmete girmiştir. Marmaray BC1 Projesi kapsamında, Yenikapı bölgesindeki Turnback tünelleri ve Namık Kemal Caddesi Geçişi tünelleri NATM tünelleri kazı destekleme ve iç kaplama işleri ile Sirkeci İstasyonu Doğu, Kuzey ve Güney yönlerdeki merdiven tünelleri ile CNV tünelleri kazı-destekleme ve nihai betonarme kaplama işleri, Doğu ve Batı Şaftları nihai kaplama ve betonarme inşaat işleri firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir.

Soner Temel Mühendislik, özellikle Sirkeci İstasyonu’nda yaptığı işler ve yöntem seçimlerinden uygulama metodolojisini belirlemeye varana dek projenin açılışı için süresel ve teknik açıdan kritik noktalara artı değer katmış, açılışın 29 Ekim 2013 tarihine yetişmesi hedefinde önemli rol oynamıştır. Tüneller kil, kum içeren jeolojik birimlerde, yapay dolgu ve İstanbul’un tarihi yarımadasındaki yaşlı yapılar altında, çoğunlukla umbrella arch metodu ve Soner Temel Mühendislik’in zemin tünelciliği tecrübesi ile yüzeydeki yapılara zarar vermeden açılmıştır.

Lokasyon TÜRKİYE
Proje İşvereni Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü DLH Marmaray Bölge Müdürlüğü
Proje Kapsam
  • Tünellerin kazı destekleme ve iç kaplama işleri

Biz ve ortaklarımızın, sizi hatırlayabilmesi ve siz ve diğer ziyaretçilerimizin sitemizi nasıl kullandığınızı anlayabilmesi için, sitemiz çerezleri ve diğer teknolojileri kullanır. Bu teknolojilerin tam listesini görmek ve bize bunların cihazınızda kullanılıp kullanılamayacağını bildirmek için burayı okuyabilirsiniz. Sitemizi daha iyi bir şekilde kullanmanız için çerez politikamızı kabul ediyor musunuz?

Kabul Et